РАЙОННА КОЛЕГИЯ НА БЛС - КЮСТЕНДИЛ

Интервю

Д-р Стефан Константинов:

Здравната каса не може да бъде абсолютно независим орган при условията, по които функционира

Image Няколко основни групи специалисти се включват в преговорите по НРД 2010 от страна на лекарския съюз. Това са групите на общопрактикуващите лекари, специализираната доболнична помощ и болничната помощ. За хода на преговорите по новия рамков договор и за ситуацията в БЛС след назначаването на експредседателят д-р Боажидар Нанев, разговаряхем със заместник-председателят на УС на БЛС д-р Стефан Константинов, който е в екипа, водещ првеговорите по НРД 2010 г.

-Д-р Константинов, Вие сте в екипа, който ще води преговорите за НРД 2010 г., който е така дългоочакван. Винаги сте казвал, че сте умерен оптимист, как според Вас ще протекат тези преговори?

-Много преди името ми да бъде гласувано в Управителния съвет, аз участвам в тези преговори, разработвайки текстове от рамковия договор и участвайки в срещи със Здравната каса. Вече съм участвал в три срещи – едната беше на ниво Управителен съвет и последващи две срещи на ниво експерти. След 10 дни имаме поредна среща на ниво експерти, разглеждайки вече главата „Контрол и санкции”.

-Председателят на парламентарната комисия по здравеопазване Лъчезар Иванов един вид поиска смяна на ръководството на здравната каса, смятате ли, че ако това се случи, ще доведе до една по-продуктивна работа на каса с останалите организации?

-Рамковият договор има два момента – първия момент е чисто експертния, където трябва експертите да договорят конкретно текстове, свързани с правилата на работа. Вторият момент е политически. Той е свързан с това колко пари ще бъдат дадени на здравната каса и какъв пакет дейности ще покрива, което донякъде определя в каква посока ще се движи. Самият начин на получаване на бюджета на здравната каса, който се гласува от Народното събрание, вече предопределя, че тя трудно може да бъде абсолютно независим орган. В този ред на мисли намирам за нормално, политиците, които са спечелили изборите, ако имат притеснения относно това дали здравната каса би следвала тяхната политика или би следвала политиката на друга партия, да имат желание за промени по върховете. Само ще добавя, че още преди изборите преждевременно беше направен конкурс за директор на здравната каса. Това мисля, че не беше много коректно при цялото ми уважение към д-р Румяна Тодорова, която заема тази длъжност три години. Така че, не виждам нищо притеснително в тези желания, стига зад тях да се крият добри намерения.

-Новия министър на здравеопазването д-р Божидар Нанев и вече експредседател на БЛС даде своята ясна заявка за добра работа в сферата на здравеопазването в полза на пациентите и развитие на този сектор, смятате ли, че ще има един по-добър диалог между министерството и лекарската колегия?

-Безспорно това е така и поне в мое лице лекарския съюз има един здрав проводник за чуване на мнеието на лекарите от страна на Министерството и за синхронизиране на идеите на Министерството с идеите на лекарското съсловие. Така че, избирането му е един голям плюс, а доколко самите лекари ще успеят да се възползват от него, вече е друг въпрос. Но аз се надявам точно така да се развият нещата.

-Предстои събор на БЛС през октомври, какви са очакванията за този събор?

-Точно в момента, когато правим това интервю, аз съм си дал две седмици отпуска на мислите по отношение на бъдещето на лекарския съюз, на моето бъдеще в него. Занимавам се само с рутинни дейности и работи, които са свързани с рамковия договор, които като участник в една от подгрупите върша и те са обвързани със срокове. Но не искам да гадая за бъдещето на лекарския съюз още от сега.

-Имах предвид това, че по времето на д-р Кехайов като председател на БЛС, лекарският съюз се беше разделил на лагери...

-Това разделяне продължи, но в никой случай то не приема тези гротестни форми, които имаше по времето на предишното председателство. Смея да се надявам, че част от заслугата е и моята работа в лекарския съюз. Последния управителен съвет бе проведен съвсем демократично, с изслушване на всички позиции и мнения. И дори и те да не са ми харесали лично на мен мисля, че това е един голям напредък. За мен няма никакво значение кой ще е председател на БЛС, важно е лекарския съюз да стои на здрави принципи и мисля, че това е значителен успех на д-р Нанев и смея да се надявам, че и аз имам роля във всичко това.

-Казахте, че вниманието Ви е изцяло насочено към рамковия договор, кои са основните моменти в него, за които БЛС ще настоява – да бъдат заложени или променени?

-Има няколко значителни неща, които на ниво експерти обсъждаме. Те са свързани с правилата и с контрола, който се осъществява върху лекарите. Сегашната ситуация води до доста абсурди относно контрола и не смятам, че начина, по който биваме контролирани и санкционирани, е довел до по-добро качество. Може би пациентите сами ще кажат дали преди три години качеството е било по-добро, отколкото сега. Същевременно има няколко неща, които пречат в работата и на болници, самите клинични пътеки...и други неща, които трябва да се прецизират. Всичко това предстои да бъде извършено като работа по рамковия договор. Малко се притеснявам, че срокът, който е даден – 1 октомври е недостатъчен. На практика ние работим от един месец и виждам, колко е обемен материала. Не става въпрос просто да напишем един договор, този договор трябва да почива на нормативната база – това са наредбите, закона за здравното осигуряване. Когато има страшно голямо разминаване между наредби, закони, медицински стандарти, нещата стават доста сложни и изискват една интердиспилинарна дейност, свързана с лекари-експерти, юристи...Нещата са доста по-сложни, отколкото изглеждат за обикновения лекар.

-Ако все пак не достигнете до някакъв консенсус, надявам се това да не случи, има ли възможност за поредна година този договор да не бъде подписан, всички си даваме сметка за негативите от това нещо.

-Много зависи от политическата воля. В момента както са поставени нещата в Закона за здравното осигуряване, предполага, ако не се стигне до съгласие със Здравната каса, да се прилагат едностранно нейните решения. Самата тази клауза обезсмисля всякакви преговори. Аз се надявам, че това нещо ще претърпи законови промени.

-Тоест, преговарящите страни не са в равностойно положение.

-Да, те не са в равностойно положение, а не трябва да бъде така. Аз обаче искам да се върна отново върху случващото се в регионалната колегия на БЛС. „Наблюдател” е регионална медия и ми се ще да кажа няколко думи за нашата колегия. Аз бях председател на кюстендилската колегия, преди да стана заместник-председател на Управителния съвет на БЛС. Във връзка с това, което видях на последния управителен съвет, не мога да не изкажа разочарованието си от официалното поведение на представителя на РК – председателя д-р Динкова. Знаете, че имаше двама кандидати – заместник-председателите, и ми направи впечатление огромната разлика в държанието на председателя на русенската колегия – колежката защитаваше д-р Райчинов с всички възможни доводи, които за него могат да бъдат по-благоприятни. Точно обратното – изказванията, които бяха на нашия представител най-малкото будеха недоумение и оставяха впечатлението, че нещо лошо е станало в нашата колегия, че е имало лошо управление или някакъв заговор и т.н. Тези неща няма как да не рефлектират върху имиджа на самата колегия и върху мен като човек, произлязъл от нея. Това е общо взето разочароващо. Като че ли в нашата област не е малък дела на хората, които не желаят да изпъкнат със собствени постижения, а се опитват да смъкнат надолу тези, които са над тях. Не съм взимал отношение за това, което се случваше в колегията, но многократни бяха медийните изяви през последните месеци по отношение на това, че не е предавана документация и нещо се случва в колегията. Всъщност, за краткото по време на моето председателстване – 8 месеца, аз успях да свърша две неща – наложих една стриктна финансова дисциплина, включително смяна на счетоводителя и резултата за колегията беше над 8 хил.лв. средства в банковите й сметки. Второто нещо, тогава бяхме изключително много заети с проблемите на лекарския съюз, беше върнато демократичното начало в лекарския съюз, което е заслуга на кюстендилската колегия. Беше избрано ново ръководство и резултатът е, че лекарската структура вече е ухажвана от множество субекти. Така че, никой от нас, тези, които работихме, няма основание да се срамува от нищо. Но не прави добро впечатление когато собствената колегия води негативна кампания срещу национален заместник-председател.

-Смятате ли, че това оказа влияние върху резултата при избор на временно изпълняващ длъжността председател на БЛС?

-Не би трябвало да окаже влияние, тъй като ние от Управителния съвет с тези хора работим няколко месеца. Аз много се радвам, че гласуването беше тайно,тъй като то показа какво е съотношението между поддръжниците на единия и другия кандидат.

-Вие бяхте посочен лично от господин Нанев...

-Да, аз бях посочен от д-р Нанев, което може да се разглежда като плюс, но може да се разглежда и като минус. В последствие разбрах, че е имало притеснение в част от лекарите, че аз бих бил проводник на идеите на МЗ, или съглашател с тях, което е доста несериозно за хората, които ме познават. Едва ли това е могло да натежи в много голяма степен, но така или иначе пак казвам – това прави впечатление.

-В медийното пространство бяха тиражирани едни Ваши думи – „Търси се един „Ситроен”, ако го намерите дайте го натук”, какво визирате?

-Да, това изказване беше във връзка с един „Ситроен Берлинго”, който е собственост на БЛС, който така и не го получихме след поемането на управлението на съюза. Заради това той стана обект на множество сигнали – до полиция, до ДАНС, до прокуратура... Когато беше направено интервюто, тъй като имаше няколко вестника, в които имаше интервюта, нямаше никакъв отговор по този въпрос. След излизането на интервюто получих в качеството си на и.д. председател, нотариална покана от д-р Кехайов да ми баде върната леката кола и няколко други документи, сред които и фактура от чието предаване зависи връщането на ДДС за лекарския съюз от около 80-90 хил.лв. изразходвани за правенето на  проекти за дома на лекаря. Мисля, че медийните ми изяви дадоха резултат. Предстои връщането и на други документи, които д-р Кехайов призна, че са в него, те ще бъдат дадени на д-р Райчинов в качеството му на  председател, това е имущество на българските лекари, което ще бъде върнато благодарение на тези документи.

-Благодаря Ви за този разговор.

Петя Георгиева